archív

Opäť nacvičujeme

Je máj, roku Pána 2021 a náš Folklórny spevácky súbor RADOSŤ pevne dúfal, že sa po dlhej prestávke bude môcť čoskoro znovu stretnúť a zaspievať si spolu. Nám postarším život beží dvojnásobnou rýchlosťou. Boli to pre nás smutné mesiace nespievania, nestretávania sa. Mali sme veľa plánov, veľa projektov. 21.januára sme sa stretli v hostinci Jágerka na výročnej členskej schôdzi. Zhodnotili sme našu činnosť za rok 2019. Povedali si bohaté plány na rok 2020, v ktorom sme okrem iných zaujímavých aktivít chceli osláviť aj 15 výročie založenia nášho OZ Radosť. Plány sme si podrobne rozobrali, tešili sa na ich realizáciu, no ostali nám len oči pre plač. V januári a februári sme absolvovali 5 skúšok, pripravujúc si program na Májový slávnostný koncert z príležitosti nášho výročia a tiež na plánovaný aprílový pobyt v hoteli Morava v Tatranskej Lomnici, kde mala prebehnúť aj súťaž seniorských folklórnych súborov o Tatranský pohár. 2. marca sme mali poslednú skúšku a všetky jarné plány padli. Prvé stretnutie po dlhej prestávke nám bolo umožnené až 1.júna. Letné mesiace nám dodali radosť a trošku energie. Mohli sme absolvovať zopár skúšok a našu radosť a potešenie z ľudovej piesne odovzdať ďalej. Po dlhom odlúčení od vonkajšieho sveta sme v mesiacoch jún a júl potešili seniorov v DSS na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, ZOS na Komenského ulici v Pezinku a navštívili Dom seniorov CASA v Pezinku v Kučišdorfskej doline. 25. júla sme zaspievali vinárom v Modre na pozvanie rodiny Rarigovcov.
22. augusta sme v zariadení Zlatá hus v Slovenskom Grobe zaspievali piesne zo všetkých regiónov Slovenska ospevujúce víno, vinohrady a radosti a starosti s nimi spojené.
Piesne oslovili tých pravých, boli prezentované na Konzulátfeste EVIRS, členom Európskeho vínneho rytierskeho stavu. 1.septembra sa nám ušlo veľkej cti, robiť predskokana pred vystúpením Poddukelského umeleckého ľudového súboru z Prešova v Kultúrnom dome v Pezinku. Nielen že nás to veľmi potešilo, ale mohli sme byť účastní aj očarujúceho, nádherného vystúpenia týchto mladých, krásnych ľudí, plných energie a nadšenia z ľudového spevu a tanca. V septembri sa nám ešte podarilo dvakrát stretnúť na skúškach, dúfajúc, že na máj plánovaný výročný koncert sa nám podarí zrealizovať
do konca roku. Zákazom stretávania a vyhláseným núdzovým stavom nám naše plány stroskotali. Nemohli sme sa stretnúť ani s našimi priateľmi z Moravy, Cimbálovou muzikou POLAJKA, ktorí mali byť hosťami na našom výročnom koncerte.
Nuž, Radosť mieni, vyššia moc mení.
Máj 2021 nám konečne priniesol uvoľnenie. Prvý raz po dlhej, dlhej prestávke sme sa stretli 17. mája a pevne dúfame, že to pretrvá celé leto, a potom stále. V najbližšej dobe si bojazlivo pripravíme plán na najbližšie obdobie, veriac, že ho budeme môcť plniť. Členovia súboru sú pripravení a hladní po vystúpeniach. Náš umelecký vedúci súboru nás celé to smutné obdobie neúnavne zásoboval nespočetnými novými pesničkami, kolečkami, zo všetkých regiónov Slovenska. Ponúkol naše vystúpenia na všetky možné organizácie, obce, združenia, v našom blízkom i vzdialenejšom okolí. Niečo vyšlo, a tak pokračujeme v nacvičovaní, skúšaní a tešíme sa v očakávaní lepších a radostnejších dní pre všetkých našich členov, aj našich priaznivcov.

Pavlina Burgerová-manažérka FSS RADOSŤ